Корисна инфориация
Як виростити лілейник: поради по посадці, догляду і розмноженню
Сучасного квітникаря складно уявити без наявності лілійників в його колекції. Ці квіти припадають до душі багатьом. І хоча назва цієї рослини означає "квітка одного дня", численні бутони дозволяють насолоджуватися цвітінням приблизно близько місяця! Не дивно, що чим далі, тим популярнішими стають лилейники. Ну а сучасні селекціонери постійно радують нас новими сортами.
Всім відомо, що сортові рослини, незалежно від виду, вимагають більшої уваги до вирощування, ніж їх дікорослі родичі. Лилейники - не виняток. І ця стаття допоможе Вам зробити все для того, щоб на Вашій ділянці росли і пахли прекрасні сортові красені!
Особливості посадки лілійників
Для початку потрібно визначитися з місцем, де зростатимуть ці квіти. Природно, потрібно відштовхуватися від того, що вони люблять і не люблять.
Лілейник - сонцелюбива рослина, хоча може рости і в тіні. Але, недоотримавши сонячного світла, рясність його цвітіння буде невисокою. Щоб квітка повністю розкрив себе, потрібно задовольнити його потребу рости на сонячному ділянці. Але ще ця квітка схильний до вигоряння, тому темні сорти краще садити в легкій півтіні.
Лілейники не дуже вимогливі до грунту, але все ж на слабокислом грунті вони будуть рости краще.
Тепер щодо взаєморозташування сортів між собою. Якщо у Вас кілька або багато сортів лілійників, важливо розташувати їх так, щоб світлі і темні сорти чергувалися. Цим Ви досягнете виразності кожного окремого рослини. Якщо посадити поруч кілька темних чи, навпаки, світлих сорти, вони будуть губитися.
Час посадки
Є два найбільш підходящих періоду для даної процедури - це весна (квітень-травень) і восени (вересень). Якщо Ви вибрали весну, то потрібно, щоб погода вже усталилася і була постійна тепла температура. При посадці лілійнику восени важливо не запізнитися, так як для вкорінення рослини потрібен місяць, а якщо в цей період будуть морози, то велика ймовірність загибелі квітки. Щоб уберегти лілейник від зимового холоду, його потрібно накрити великим шаром землі або листового перегною.
Якщо Ви купили лілейник в той час, коли він цвіте - садити його можна, але для того, щоб рослина прижилася, краще робити це у неспекотний, а краще навіть похмурий день. Ідеально буде, якщо після цього пройде дрібний тривалий дощ. Якщо ж погода спекотна, то важливо зробити легку тінь, під якою квітка буде ховатися від сонця на той період, поки вкоренитися.
Місце посадки
Лилейники - це багаторічні рослини. Вибираючи місце для них, потрібно пам'ятати, що квітка буде там рости не один рік. Це добре тим, що, враховуючи особливості цвітіння лілійнику, можна створити чудову композицію на своїй клумбі.
Як говорилося раніше, краще вибирати сонячні ділянки або злегка притемнені. У цьому випадку квітка розкриє себе повною мірою і Ви будете насолоджуватися яскравим, тривалим і рясним цвітінням!
Через кілька років почнуться зміни у кількості та розмірі квіток. Це означає, що рослина розрослося і його пора розсаджувати. А, значить, рослин на Вашій ділянці може стати більше!
Посадка
Земля для посадки цієї квітки повинна бути не важкою. Якщо у Вас грунт саме такий, варто викопати велику яму, для якої підготувати легку землю. Складовими для гарного грунту повинні бути: листяний перегній, компост, торф, пісок. Піском і торфом бажано не зловживати.
Яма для посадки повинна бути таких розмірів, щоб коріння квітки в ній лежали вільно. У самому низу робимо горбок, на якому розміщуємо рослина, а коріння повинні звисати вниз. Закапувати потрібно на глибину не більше 3 см Засипаємо яму землею, утрамбовуючи її і періодично підливаючи воду. Відстань між окремими рослинами повинна бути не більше 50 см, щоб кущі не заважали один одному зростати.
Як доглядати за лилейником?
Полив
Перше, на що потрібно звернути увагу - це правильність поливу. Як і будь-які інші рослини, лилейники не можна поливати на сонці - листочки можуть обпектися. До того ж, грунт швидко высохнем шляхом випаровування, і Ваші старання на 70% будуть марними. Також такий полив небезпечний тим, що може утворитися скоринка на землі, яка погано пропускає не лише воду, а й повітря, а це дуже погано позначається на рослинах. Якщо все ж таки така з'явилася скориночка, її потрібно розпушити, ніж відновіть доставку кисню і вологи до коріння.
Найкращий час для поливу - це вечір або похмура погода. Води повинно бути багато, щоб вологим був не тільки верхню, але і більш глибокі шари ґрунту. Лилейники - водолюбні рослини, але потрібно завжди пам'ятати, що всього має бути в міру.
Підгодівля
Підгодівля потрібна для поліпшення росту і цвітіння рослин, для збагачення її мінеральними поживними речовинами. Залежно від періоду росту підгодівля для лілійників дещо відрізняється.
Почнемо з того, що азотні добрива слід застосовувати з обережністю - зайве їх кількість призведе до розростання куща, але цвітіння при цьому буде гірше.
Коли Ви тільки пересадили рослина, в приготованому ґрунті є достатня кількість поживних речовин для росту і вкорінення, тому в цей період лілейник підживлення не потребує.
Навесні, коли починається інтенсивний ріст куща, бажано додати в грунт добриво з повним мінеральним комплексом. Воно розсипається між кущами на сиру грунт і присипається землею, після чого рясно поливається водою. Потрібно бути обережними, щоб гранули не потрапили на листя.
Коли на рослині утворилися бутони, проводиться позакореневе підживлення, тобто, шляхом обприскування листя. Для цього доцільно використовувати рідкі концентровані добрива з наявністю макро - і мікроелементів. Важливо пам'ятати, що результату Ви досягнете тільки при обприскуванні нижній частині аркуша, так як саме там відбувається всмоктування поживних речовин.
Під час цвітіння лілейник у добривах не потребує.
А ось найбільш потужна підгодівля повинна відбуватися восени, коли закладаються бруньки для цвітіння на наступний рік. Для цієї мети потрібно використовувати фосфорно-калійні добрива. Також для зростання лілійників добре себе проявила деревна зола, особливо на кислих і нейтральних грунтах.
Обрізка
Обрізати лілейники важливо не тільки восени або навесні, але і вибірково в процесі росту і цвітіння. Якщо на листках з'явилися які-небудь ознаки зараження грибком, потрібно негайно прибрати цей аркуш для запобігання перенесення інфекції на інші, здорові листя. Також потрібно принаймні засихання пагонів прибирати їх теж, тому що вони також можуть бути місцем розмноження бактерій.
Основна обрізка може проводитися як восени, так і навесні. Бажано це робити восени, так як взимку рослина повинна відпочивати.
Час обрізки повинно бути таким, щоб не спровокувати зростання нових листя. Завчасно видаляти листя не потрібно, тому що поки вони є і погода дозволяє, у них відбуваються процеси фотосинтезу і метаболізму, що потрібно для накопичення корисних речовин в цибулинах. Рання обрізка може зробити цибулини слабкими.
Якщо з якихось причин Ви вирішили перенести обрізку на весну, то хоча б підготуйте рослини до зими: видаліть сухі і підгнилі листя, огляньте, щоб не було пошкоджень або хвороб.
Весняна обрізка включає в себе повний огляд кущів, прибирання та обробка.
Обрізка під час цвітіння
Обрізка під час цвітіння лілійнику полягає в збиранні зів'ялих квіток, щоб вони не тягнули сили з куща і не псували загальний вигляд. Таку обрізку треба проводити щодня.
Способи розмноження лілійників
Розмножити лілейники можна кількома способами: насінням, повітряними відводками, поділом куща. Розглянемо кожен з них.
Розмноження насінням
Розмножити власні лілейники насінням в домашніх умовах можна, але при цьому нові рослини не будуть схожі на материнські. Можна купити насіння і посадити їх, але пройде кілька років, перш ніж Ви зможете побачити їх цвітіння. Тому даний спосіб непопулярний серед квітникарів.
Розмноження повітряними відведеннями
Однією з особливостей лілійників є наявність повітряних відводок. Це маленькі розетки листя, сформованих на стеблі як окрема рослина. При даному виді розмноження Ви отримаєте рослини такі ж, як і материнські.
Якщо Ви вирішили виростити нові лілейники таким чином, потрібно дочекатися, щоб відводки на стеблі дозріли, тому що поки вони прикріплені до стебла, вони отримують харчування. Для посадки зрізається частина стебла разом з відведеннями, приблизно по 3 см по обидві сторони від неї. Отводка повинна бути з корінням. Якщо їх немає, поставте рослину в воду на пару днів до появи хороших корінців, і тільки після цього висаджуйте отводку в грунт.
Посадивши росток, його потрібно регулярно поливати, на зиму треба замульчувати, і через 2 або 3 роки новий лілейник порадує Вас своїм цвітінням!
Розмноження поділом куща
Такий спосіб - це вегетативне розмноження, при якому новостворені рослини - копії материнського. З усіх видів розмноження лілійників цей - самий простий і цвітіння нового куща можливо навіть на наступний рік.
Для початку наявний кущ треба викопати і коріння добре промити під проточною водою. Мета - розглянути стан коренів і визначити правильний розподіл.
Коли коренева система оцінена, приступаємо до поділу. Важливо обережно поводитися з корінням і при поділі намагатися не пошкодити їх, так як від їх цілісності залежить зростання майбутніх рослин. Зазвичай розділяють кущ вручну, але при наявності щільного куща можна обережно зробити ножем.
Довгі коріння вкорочують, посипають деревним вугіллям і садять в заздалегідь підготовлену лунку, дотримуючи всі правила посадки.
Доглядати за лилейниками не важко. Вони легко розмножуються, добре приживаються і не вимагають до себе дуже великої уваги. Але якщо слідувати всім інструкціям, то ці квіти обдарують Вас чудовим тривалим цвітінням, що додасть Вам і Вашій родині гарний настрій і створить красу і затишок на ділянці.